Skip Global Navigation to Main Content
Skip Breadcrumb Navigation
Former Ambassadors

Former U.S. Chiefs of Mission to Uruguay

1867 - 1868
Name: Alexander Asboth
State of Residency: Missouri
Title: Minister Resident
Appointment: Apr 5, 1867
Presentation of Credentials: Oct 2, 1867
Termination of Mission: Died at Buenos Aires, Jan 21, 1868
Note: Also accredited to Argentina; resident at Buenos Aires. Officially recognized on Oct 2, 1867.

1868 - 1869
Name: H.G. Worthington
State of Residency: Nevada
Title: Minister Resident
Appointment: Jul 25, 1868
Presentation of Credentials: Oct 24, 1868
Termination of Mission: Notified Government of Uruguay by note from Buenos Aires Jul 10, 1869, that his successor had been appointed
Note: Also accredited to Argentina; resident at Buenos Aires.

1869 - 1870
Name: Robert C. Kirk
State of Residency: Ohio
Title: Minister Resident
Appointment: May 11, 1869
Presentation of Credentials: Jul 24, 1869
Termination of Mission: Presented recall, Jul 6, 1870
Note: Commission (issued during a recess of the Senate) was not of record, but enclosed with an instruction of this date. Although later confirmed by the Senate, Kirk was apparently not recommissioned after confirmation. Also accredited to Argentina; resident at Buenos Aires.

1870 - 1873
Name: John L. Stevens
State of Residency: Maine
Title: Minister Resident
Appointment: Mar 25, 1870
Presentation of Credentials: Jul 6, 1870
Termination of Mission: Left post May 19, 1873
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1874 - 1876
Name: John C. Caldwell
State of Residency: Maine
Title: Minister Resident
Appointment: Jan 8, 1874
Presentation of Credentials: Sep 7, 1874
Termination of Mission: Recommissioned as Chargé d'Affaires
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1876 - 1882
Name: John C. Caldwell
State of Residency: Maine
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Aug 15, 1876
Presentation of Credentials: Oct 6, 1876
Termination of Mission: Presented recall, Jul 10, 1882
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo. Acknowledged receipt of his commission on Oct 6, 1876; no record found of presentation of credentials.

Name: Lewis Wallace
State of Residency: Indiana
Title: Chargé d'Affaires
Note: Not commissioned; nomination to be Chargé d'Affaires to Paraguay and Uruguay withdrawn before the Senate acted upon it.

Name: Jeremiah M. Rusk
State of Residency: Wisconsin
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: May 19, 1881
Note: Declined appointment as Chargé d'Affaires to Paraguay and Uruguay.

1882 - 1885
Name: William Williams
State of Residency: Indiana
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 12, 1882
Presentation of Credentials: Jul 10, 1882
Termination of Mission: Presented recall, Jul 21, 1885
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1885 - 1886
Name: John E. Bacon
State of Residency: South Carolina
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Apr 28, 1885
Presentation of Credentials: Jul 21, 1885
Termination of Mission: Promoted to Minister Resident
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.
Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886.

1886 - 1888
Name: John E. Bacon
State of Residency: South Carolina
Title: Chargé d'Affaires
Appointment: Aug 10, 1886
Presentation of Credentials: Oct 8, 1888
Termination of Mission: Left post Dec 26-28, 1888
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1889 - 1890
Name: George Maney
State of Residency: Tennessee
Title: Minister Resident
Appointment: Jun 20, 1889
Presentation of Credentials: Nov 8, 1889
Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1890 - 1894
Name: George Maney
State of Residency: Tennessee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 23, 1890
Presentation of Credentials: Nov 28, 1890
Termination of Mission: Left post about Jun 30, 1894
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1894 - 1898
Name: Granville Stuart
State of Residency: Montana
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 1, 1894
Presentation of Credentials: Jul 2, 1894
Termination of Mission: Presented recall, Jan 4, 1898
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1898 - 1905
Name: William R. Finch
State of Residency: Wisconsin
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 2, 1897
Presentation of Credentials: Jan 4, 1898
Termination of Mission: Transmitted recall by note, May 29, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 18, 1897. Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1905 - 1909
Name: Edward C. O'Brien
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: Jun 2, 1905
Termination of Mission: Left post Oct 11, 1909
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1909 - 1911
Name: Edwin V. Morgan
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 21, 1909
Presentation of Credentials: Mar 31, 1910
Termination of Mission: Left post Jul 8, 1911
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1911 - 1914
Name: Nicolay A. Grevstad
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 30, 1911
Presentation of Credentials: Oct 9, 1911
Termination of Mission: Left post Feb 19, 1914
Note: Also accredited to Paraguay; resident at Montevideo.

1914 - 1915
Name: John L. de Saulles
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 27, 1914
Note: Took oath of office, but did not proceed to post.

1915 - 1921
Name: Robert Emmett Jeffery
State of Residency: Arkansas
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 3, 1915
Presentation of Credentials: Jun 4, 1915
Termination of Mission: Left post Mar 9, 1921

1922 - 1925
Name: Hoffman Philip
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 23, 1922
Presentation of Credentials: Sep 19, 1922
Termination of Mission: Left post Apr 10, 1925

1925 - 1929
Name: Ulysses Grant-Smith
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 18, 1925
Presentation of Credentials: Jul 13, 1925
Termination of Mission: Left post Jan 11, 1929

1929 - 1930
Name: Leland Harrison
State of Residency: Illinois
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 16, 1929
Presentation of Credentials: Apr 11, 1930
Termination of Mission: Left post Oct 9, 1930

1931 - 1934
Name: J. Butler Wright
State of Residency: Wyoming
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 29, 1930
Presentation of Credentials: Feb 9, 1931
Termination of Mission: Left post Jul 10, 1934
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 16, 1930.

1934
Name: George S. Messersmith
State of Residency: Delaware
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 9, 1934
Note: Did not serve under this appointment.

1934
Name: Julius G. Lay
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 14, 1934
Note: Did not serve under this appointment.
Commissioned during a recess of the Senate.

1935 - 1937
Name: Julius G. Lay
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 22, 1935
Presentation of Credentials: May 20, 1935
Termination of Mission: Left post Aug 31, 1937

1937
Name: William Dawson
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 31, 1937
Note: Did not serve under this appointment.

1937 - 1939
Name: William Dawson
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 1, 1937
Presentation of Credentials: Feb 10, 1938
Termination of Mission: Left post Jun 6, 1939

1939 - 1941
Name: Edwin C. Wilson
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 22, 1939
Presentation of Credentials: Oct 27, 1939
Termination of Mission: Left post Mar 5, 1941

1941 - 1946
Name: William Dawson
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Feb 11, 1941
Presentation of Credentials: Jul 12, 1941
Termination of Mission: Left post Aug 6, 1946

1946 - 1947
Name: Joseph F. McGurk
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1946
Presentation of Credentials: Nov 28, 1946
Termination of Mission: Relinquished charge, Apr 15, 1947

1947
Name: Williamson S. Howell, Jr.
State of Residency: Texas
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 10, 1947
Note: Took oath of office, but died in the United States before proceeding to post.

1947 - 1949
Name: Ellis O. Briggs
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 3, 1947
Presentation of Credentials: Aug 21, 1947
Termination of Mission: Left post Aug 6, 1949

1949 - 1951
Name: Christian M. Ravndal
State of Residency: Iowa
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1949
Presentation of Credentials: Sep 9, 1949
Termination of Mission: Left post Oct 8, 1951

1951- 1953
Name: Edward L. Rodden
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 19, 1951
Presentation of Credentials: Dec 27, 1951
Termination of Mission: Left post Oct 12, 1953

1953 - 1956
Name: Dempster McIntosh
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 26, 1953
Presentation of Credentials: Nov 12, 1953
Termination of Mission: Left post Apr 3, 1956
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 26, 1954.

1956 - 1958
Name: Jefferson Patterson
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 28, 1956
Presentation of Credentials: May 2, 1956
Termination of Mission: Left post Mar 18, 1958

1958 - 1961
Name: Robert F. Woodward
State of Residency: Minnesota
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 26, 1958
Presentation of Credentials: Apr 21, 1958
Termination of Mission: Left post Mar 29, 1961

1961 - 1962
Name: Edward J. Sparks
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 27, 1961
Presentation of Credentials: May 24, 1961
Termination of Mission: Relinquished charge, May 15, 1962

1962 - 1965
Name: Wymberley De R. Coerr
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 7, 1962
Presentation of Credentials: Jul 27, 1962
Termination of Mission: Left post Jan 22, 1965

1965 - 1967
Name: Henry A. Hoyt
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 6, 1965
Presentation of Credentials: Jun 14, 1965
Termination of Mission: Died at post Dec 16, 1967

1968 - 1969
Name: Robert M. Sayre
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 24, 1968
Presentation of Credentials: Aug 27, 1968
Termination of Mission: Left post Oct 19, 1969

1969 - 1972
Name: Charles W. Adair, Jr.
State of Residency: Florida
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 15, 1969
Presentation of Credentials: Nov 13, 1969
Termination of Mission: Left post Sep 28, 1972

1973 - 1977
Name: Ernest V. Siracusa
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 16, 1973
Presentation of Credentials: Sep 25, 1973
Termination of Mission: Left post Apr 22, 1977

1977 - 1979
Name: Lawrence Pezzulo
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 14, 1977
Presentation of Credentials: Aug 10, 1977
Termination of Mission: Left post May 29, 1979

1979 - 1980
Name: Lyle Franklin Lane
State of Residency: Washington
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 20, 1979
Presentation of Credentials: Oct 17, 1979
Termination of Mission: Left post Jul 22, 1980

1980
Name: Robert S. Gershenson
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Nomination of Jul 10, 1980, not acted upon by the Senate.
Note: N. Shaw Smith served as Chargé d'Affaires ad interim, Jul 1980-Nov 1981.

1981 - 1985
Name: Thomas Aranda, Jr.
State of Residency: Arizona
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 1, 1981
Presentation of Credentials: Nov 5, 1981
Termination of Mission: Left post Nov 14, 1985

1985 - 1990
Name: Malcolm Richard Wilkey
State of Residency: Texas
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 28, 1985
Presentation of Credentials: Nov 28, 1985
Termination of Mission: Left post May 10, 1990

1990 - 1993
Name: Richard C. Brown
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 22, 1990
Presentation of Credentials: Nov 19, 1990
Termination of Mission: Left post Aug 19, 1993

1993 - 1997
Name: Thomas J. Dodd
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Aug 2, 1993
Presentation of Credentials: Sep 23, 1993
Termination of Mission: Left post Sep 1, 1997

1997 - 2001
Name: Christopher C. Ashby
State of Residency: Connecticut
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 10, 1997
Presentation of Credentials: Nov. 26, 1997
Termination of Mission: Left post Mar 1, 2001

2001 - 2005
Name: Martin J. Silverstein
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: August 7, 2001
Presentation of Credentials: Oct. 17, 2001
Termination of Mission: Left post August 1, 2005

2005 - 2006
Name: James D. Nealon
State of Residency: Virginia
Foreign Service Officer
Title: Chargé D'Affaires ad interim
Appointment: July 28, 2005
Termination of Mission: Resumed his duties as Deputy Chief of Mission on November 28, 2006

2006 - 2009
Name: Frank E. Baxter
State of Residency: California
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sept. 15, 2006
Presentation of Credentials: Dec. 13, 2006
Termination of Mission: Left post January 20, 2009

2009 - 2010
Name: Robin Matthewman
State of Residency: New York
Foreign Service Officer
Title: Chargé D'Affaires ad interim
Appointment: Jan. 20, 2009
Termination of Mission: Resumed her duties as Deputy Chief of Mission on January 27, 2010

2010 - 2011
Name: David D. Nelson
State of Residency: Minnesota
Foreign Service Officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 24, 2009
Termination of Mission: Left post May 23, 2011

2011 - 2012
Name: Thomas H. Lloyd
Foreign Service Officer
Title: Chargé D'Affaires ad interim
Appointment: May 23, 2011 
Termination of Mission: Resumed his duties as Deputy Chief of Mission on May 3, 2012